ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ENFEKSİYONLU DİŞLERİN VÜCUDA NE GİBİ ZARARLARI VARDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Halk arasında çürük dişler olarak da bilinen enfeksiyonlu dişlerin böbreklerden karaciğer yetmezliğine varana kadar pek çok hastalığa yol açtığı söylenmektedir. Peki bu enfeksiyonlu yani çürük dişler neden oluşur, nasıl oluşur ve ne kadar bir zaman almaktadır? Düzenli olarak bakım yapılmayan yani günde en az iki kez fırçalanmayan dişler, şüphesiz zamanla çürür ve artık işe yaramaz bir hal alır. Sağlıksız ve iltihaplı bir görünüme kavuşan dişler, başta kalp olmak üzere pek çok organımıza zarar verebilmektedir. Bu nedenle düzenli bir şekilde bakımını yapmadığınız dişler çok kısa bir süre içerisinde enfeksiyon kapacaktır ve iltihaplı ya da apseli bir görünüme kavuşarak aynı zamanda sizlere acı da çektirecektir.

 

ENFEKSİYONLU DİŞLERİN NE GİBİ ZARARLARI VARDIR?

Enfeksiyonlu yani çürük dişlerin başta kalp olmak üzere tüm vücut organlarına zararı olduğunu söylemiştik. Ne yazık ki insan sağlığını olumsuz ve ciddi bir biçimde etkileyen hastalıkların başında ağız bakımına verilmeyen önem ele alınmaktadır. Ağız tüm vücudun en önemli organlarından biridir ve tüm virüs ve bakteriler oral yol ile daha kolay vücuda yayılabilmektedirler. Bu nedenle her zaman ağız bakımına gereken hassasiyet verilmek zorundadır. Aksi takdirde enfeksiyonlu yani çürük dişler başta  böbrek yetmezliği olmak üzere karaciğer yetmezliği, akciğerlerin fonksiyonunda azalma ve yeteri kadar çalışamama, boşluklarda ağrı, idrar yollarında iltihaplanma, kulak ve göz ağrıları gibi pek çok hastalığa kapı açabilmektedir.

 

ENFEKSİYONLU DİŞLERİN ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

Bir dişi çürütmeden önceye kadar mutlaka her gün en az iki kez ve en az iki dakika boyunca tüm diş yüzeyleri gerektiği gibi doğru bir biçimde fırçalanmalıdır. Gün içerisinde ve aşırısında mutlaka diş ipi kullanılarak ara yüzlerde temizlenmelidir. Sonrasında her gece yatmadan önce ağız bakım suyu ile çalkalama ya da tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Bu şekilde bakımı yapılan dişler üzerinde çatlaklar oluşmaz. Böylece bakteri ve virüslerde çatlaklardan içeriye sızarak çürükleri oluşturamazlar. Sizlerde sağlıklu ve iltihapsız, oldukça güzel görünen dişlere sahip olmuş olursunuz. Mutlu gülüşler...