ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ (ÇEKİMLER, İMPLANT UYGULAMALARI)

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı, Diş Hekimliği Fakültelerinin klinik birimlerinden bir tanesi olup, fakültelerin kliniklerinde tedavi profesör ve doçent öğretim üyeleri gözetiminde uzman diş hekimleri, uzmanlığını yapan diş hekimleri ve stajyer diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Bölümde ayrıca cerrahi operasyonlar için anestezi uzmanı, hemşire ve yardımcı görevliler de bulunmaktadır. Çene-yüz cerrahı olan diş hekimleri, 5 yıllık Diş Hekimliği Fakültesi’ni bitirdikten sonra Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalında en az 4 sene uzmanlık yapmış ve uzmanlık bitirme tezi vermiş diş hekimleridir. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana bilim Dalı’nda; ağız, yüz ve çene bölgesinde bulunan yanak, damak, dudak veya ağız içi gibi yumuşak ve diş veya kemik gibi sert dokuların doğumsal veya enfeksiyon, travma veya çeşitli patolojik nedenlerle sonradan oluşmuş estetik, işlevsel veya konuşma bozukluğu gibi sorunların tıbbi ve cerrahi tedavisi gerçekleştirilir.

 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kliniklerinde veya bu konuda uzman diş hekimlerinin muayenehanelerinde yumuşak ve sert dokularda oluşan kist veya tümör tedavileri ile beraber, diş ve çene kırıkları, gömük kalmış ve çıkamayan dişlerin cerrahi tedavisi, diş ve damak protez ile implant uygulamaları yapılmaktadır. Aynı zamanda, çene eklemi ile ilgili rahatsızlıklar ve kapanma sorunları, çene ve yüzde yaşanan ağrılar, tükürük bezi ile ilgili rahatsızlıklar da bu ana bilim dalının tedavi ettiği rahatsızlıklardır. Çene-yüz cerrahı olan diş hekimleri bazı sistemik rahatsızlıklarda ağız içinde oluşan bulguların teşhis edilmesi ve tedavisi ile ilgili, tıp doktorlarına yardımcı olarak çalışabilmektedir.

 

 

Çene-yüz cerrahı olan diş hekimleri, pek çok cerrahi uygulamada lokal anestezi uygulayarak, yani tedavi yapılacak bölgeyi, sadece bölgesel olarak uyuşturarak tedaviyi gerçekleştirebilmektedir. Ancak lokal anesteziden rahatsız olanlar, dental fobi denilen diş hekiminden aşırı derecede korkanlar, bulantı refleksi yaşayanlar, çocuk hastalar ile fiziksel veya zihinsel engelli hastaların operasyon basit olsa da genel anestezi altında tedavi edilmesi gereklidir. Bunun için klinik veya muayenehanelerde genel anestezi uygulayacak uzman bir anestezistin bulunması gerekir. Ayrıca yine ağız, yüz ve çene bölgelerinde yapılacak büyük cerrahi uygulamalarda genel anestezi veya yarı uyur hali sağlayan sedasyon anestezi yöntemi uygulanır.


 

Fakültelerin Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kliniklerinde, çene-yüz cerrahı uzmanı olan diş hekimlerinin muayenehane veya kliniklerinde veya özel hastanelerin diş hekimliği bölümlerinde çene-yüz cerrahı olan uzman diş hekimleri tarafından; gömülü veya sorunlu dişlerin diş eti yarılarak çekilmesi, ağız, yüz ve çene bölgesindeki her türlü bakteri ve enfeksiyonun tıbbi veya cerrahi olarak tedavisi, çene, damak veya dil bölgesinde oluşan kist veya ağız kanserlerinin cerrahi tedavisi, yumuşak doku kanserlerinin tedavisi, vücudun başka bir bölgesinde oluşan ancak ağız içi veya damakta bulgu veren sistemik hastalıklarının tıp doktoru ile birlikte tedavisi, diş kökü sebebiyle oluşan kemik lezyonlarının tedavisi, çene ve yüz kırıklarının tedavisi, çene eklemi ve kapanma sorunlarının tedavisi, dudak ve damak yarıklarının cerrahi tedavisi, tükürük bezi hastalıklarının tıbbi ve cerrahi tedavisi, diş ve çene bağlantılı olarak sinüslerde oluşan kist ve tümörlerin tedavisi, ağız, yüz ve çenede doğuştan veya sonradan travma nedeniyle oluşmuş estetik ve işlevsel bozuklukların cerrahi tedavisi, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çenede meydana getirdiği kemik dokusu kayıplarının tedavisi, dental implant tedavisi, dental implant uygulanamayan durumlarda, öncesinde çene kemiğinin doldurulması tedavisi başarı ile gerçekleştirilmektedir.