ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ŞEKER HASTALARINA İMPLANT UYGULANABİLİR Mİ?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Dış güzellik ve özgüven için sağlıklı ve hoş bir görünüm için diş oldukça önemlidir. Fakat son zamanlarda yanlış beslenme ve zararlı madde alışkanlığından dolayı genç yaşlı her yaştan insanda diş kayıpları gözlemlenmektedir. Bu noktada kaybedilen dişin yerine uygun malzemelerden yapay bir diş kökü yapımı tekniğine başvurularak hem iyi bir görünüm hem de diş fonksiyonlarını yeniden kazanma sağlanmıştır.  İmplant diş kaybına uğramış insanlara uygulanan yapay diş köküdür. Peki, insanlık için bu derece önemli bir tedavi olan implantın şeker hastalarında uygulanmasının bir sakıncası var mıdır?
 

İmplant tedavisinin faydalarından herkes gibi şeker hastaları da faydalanmak istiyor. Bu hastaların tedaviye başlamadan önce kafasını karıştıran tek nokta hiç kuşkusuzdur ki şeker hastalığı. Uzmanların yaptıkları araştırmalar doğrultusunda kan şeker düzeyini kontrol altına alabilen hastaların implant tedavisine başvurabileceklerini belirtiyor. Her tedavi ve hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da ilaç kullanımının düzenli yapılmasını gerektiğini vurgulayan doktorlar, tıbben kontrollü hastaların implant yaptırmasında bir sakınca olmadığı görüşünü savunuyor.
 

Diyabet hastalarında gözlemlenen yavaş seyreden doku iyileşmesi ve enfeksiyon riski, vidalı diş uygulaması olarak bilinen implant tedavisi için şeker hastalarının riskli hasta grubuna girmesine neden oluyor. Şeker hastalığının gerektirdiklerini fazlası ile yapan hastaların iyileşme sürecinin daha hızlı geliştiğini dile getiren uzmanlar, implant uygulamasının verimli sonuç vermesinde ilaç ya da antibiyotik kullanımının da olumlu etkisi olduğunu dile getiriyor.
 

İmplant tedavi öncesi ve sonrası ağız içi enfeksiyon riskine karşı önlem alınması gerektiği konusunda uyaran uzmanlar, mutlaka ağız ve diş hijyeninin sağlanması gerektiğini ve insülin kullanımının düzenli yapılması gerektiğini belirtiyor. Gargara kullanımı, ağız spreylerinin uygulanması ya da anti bakteriyel ağız bakım kremlerinin kullanımı ile temizliğin sağlanabileceğini de ekleyen uzmanlar, diş tedavilerine gerekli önemin verilmesinin ve minimum 6 aylık periyotlar ile diş hekimlerince muayene edilmesi gerektiğinin üzerinde duruyor. Diş tedavisinin, vücut ve psikolojik sağlığını koruma adına önemini vurgulayan uzmanlar, diş problemlerinin küçümsenmemesi ve diş hekimlerinin önerilerinin mutlaka dinlenmesi gerektiğini dile getiriyor.