ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

LAMİNE PORSELEN NEDİR? NASIL YAPILIR? HANGİ VAKALARDA UYGUNDUR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Son yıllarda diş tedavilerinde kullanılan yöntemler fazlasıyla artmıştır. Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesi, diş tedavilerinde kullanılan yöntemlerin de değişip gelişmesine neden olmuştur. İşte lamine porselen diş uygulaması da bu gelişmeler sonucunda ortaya çıkmış olan bir diş tedavisi yöntemidir. Daha çok estetik görünüm amaçlı uygulanan bu teknik hakkında daha fazlayı bilgiyi sizin için paylaşıyoruz.
 

Lamine Porselen Nedir?

Lamine işlemi, dişlerin ön tabakasından ince bir kısmın törpülenmesi ve diş yüzeyinin üzerinde mesafe oluşturulması ile başlar. Yapılan aşındırma işleminden sonra dişin boyutuna uygun bir şekilde kesilen ince tabaka bir porselen, diş yüzeyine yapıştırılır. Bu da dişlerde kullanılan lamine porselen yöntemini oluşturur.
 

Nasıl Yapılır?

Lamine porselen diş yapımı, sanıldığından çok zor ya da sanıldığından çok daha kolay değildir. Kişinin sağlam fakat görüntü itibariyle çarpık ya da birbirinden uzak dişlerinin kusursuz bir görünüme kavuşması için lamine porselen işlemi yapılır. Dişlerin ön tabakası bir miktar aşındırılır ve diş yüzeyine porselen bir tabaka yapıştırılır. Özel yapıştırıcı ile yapıştırılan bu plakalar oldukça sağlamdır ve istediğiniz diş yapısına kavuşmanız için kullanılan en güzel yöntemlerden biridir.


Hangi Vakalarda Uygundur?

Lamine porselen diş uygulaması, dişlerinin şeklini beğenmeyen kişilere, ön dişleri kırık ya da aşınmış olan kişilere, dişleri birbirinden ayrık olanlara, diş beyazlatma yönteminden bir sonuç alamayanlara, ön dişlerinde çürük problemi yaşadığı için dolgu yaptırmak zorunda kalan fakat bu dolguyu kapatacak uygun yöntemi bulamayan kişilere, ortodontik tedaviye uygun olan kişilere, kalıtsal problem yaşayan vakalara ve çapraşık bir diş yapısına sahip olan kimselere uygulanabilir. 


Tedavi Süreci

Lamine porselen diş uygulaması, diş teli, implant ve benzeri yöntemler kadar uğraştırıcı ve uzun süreler alan bir yöntem değildir. Dişlerin bozukluğu, diş şekli ve yapısı, lamine porselen diş tedavisinin süresini belirleyen unsurlardan birkaçıdır. Ortalama olarak 3 ya da 4 seans süren lamine porselen diş uygulamalarında fazlasıyla güzel sonuçlar elde edilmektedir. Çok uzun vakitler almayan lamine porselen uygulamasında bazı özel durumlarda ya da zor vakalarda 4 ya da 5 seanslık işlemler gerekebilmektedir.