ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ORTODONTİK TEDAVİ SONRASI OLUŞAN ÇÜRÜK TEDAVİSİ

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Ortodontik tedavi konusunda doğru bilinen pek çok yanlış bulunmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için gerekli bilgileri edinmek en doğrusudur. İlk olarak diş telinin çürüklere neden olup olmadığı konusuna değinmek ideal olacaktır.


Diş Teli Çürüklere Neden Olur Mu?

Braketler ve diş telleri bilinenin aksine herhangi bir şekilde diş çürüğüne neden olmaz. Bu ortodonti tedavisi alacak hastaların en çok merak ettiği konulardan biri olarak bilinmektedir. Ağız sağlığına dikkat edilmediği takdirde teller ağız içerisinde uzun süre kaldığı için diş çürüğüne yol açabilir. Ortodontik tedaviden sonra çürük tedavisi ihtiyacı olduğunda elbette ki profesyonel bir destek alınması gerekir.


Hareketli Ortodontik Tedavi Süreci

Sabit diş telleri için geçerli olan durumun yanı sıra hareketi ortodontik tedavi yöntemi için de durum farklıdır. Söz konusu olan bu tedavide böyle sorunlar görülmemektedir. Apareyler çıkarılabildiğinden dolayı rahat bir şekilde temizlenmektedir.


Sabit Ortodontik Tedavi Süreci

Bu tedavi esnasında teller, dişlere bir zarar vermediği gibi çürümesine de yol açmamaktadır. Ancak tedavi başladığında ve tedavi sonrasında ağız bakımının iyi yapılmaması halinde dişlerde çürüme ortaya çıkabilir. Ortodontik tedaviden sonra çürük tedavisi konusunda bu tür detayları göz önünde bulundurmak gerekir. Zira braketler ve diş telleri, yenilen yemek sonrasında birikmiş yiyeceklerle bakterilerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Telin arasına kaçan yiyeceklerin kesinlikle iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.


Ağız Hijyeni

Dişlerinizi her yemek sonrasında yani sabah, öğle ve akşam fırçalamazsanız eğer yiyeceklerin biriktiği bölgelerde çürükler meydana gelecektir. Ağız sağlığına normalde diş telinin olmadığı bir ağıza kıyasla 2 kat daha çok önem verilmesi gerekir. Yani gereken hijyen ve bakım da sağlanmalıdır. Bu gibi ayrıntılara dikkat edildiği zaman braket ve diş telleri mekanik ya da kimyasal olarak dişlerinize herhangi bir zarar vermeyecektir.
 

Diş Teli Varken Çürüklere Neden Olmamak için Ne Yapmak Gerekir?

Ortodonti tedavisi alan ve sabit diş teli bulunan hastaların çürüklere karşı kullanması gereken bazı materyaller bulunmaktadır. Ortodontik tedavi sonrası çürük tedavisi araştırmalarınızın beraberinde materyallerin önemini unutmamak gerekir. Bu materyaller ise şu şekildedir;  Ortodontik diş fırçaları yani yumuşak uçlu diş fırçaları, arayüz fırçaları, diş ipleri, ağız gargarası ve ağız duşudur. Bunların tamamını bir arada kullanmanız gerekir.