ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

İMPLANT HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAZ?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Bazı durumlar da diş hekimlerine başvurduğunuz da diş hekimleri artık dişlerinizden fayda göremeyeceğinizi ve bu durum da bir başka tedavi yöntemine başvurulması gerektiğini sizlere bildirir. Bu sebep ile size uygun olarak söylenen ve son zamanlar da diş hekimlerinin sık sık başvurmuş olduğu implant tedavisi olmuştur. Her durum da bu tedavi uygulanır mı ya da her durum da bu tedavi uygulanmaz ise bu durumlar nelerdir şeklin de kafanızda oluşan bütün sorulara cevap vereceğiz. Tabi ki bu sorulardan önce bu tedavi nedir ondan bahsedelim. 
 

İmplant denilen tedavi yöntemi eksik olan dişlerinizin veya artık kök kısmı hiçbir faaliyet gösteremeyecek durumda ve bunun üzerine kaplama dahi yapılamayacak durumda olan dişlerin tespit edilerek yerine yapay yollar ile genel de vidalama yöntemi uygulanması yapılır. Çene ve diş eti durumunuz birkaç seans özel röntgenler ile belirlenerek bu hale uygun yapı ve kalıp da dişler hazırlanıp bunların işlevini yitirmiş olan dişlerin yerine koyulması yöntemidir. Bu tedavi yöntemi ne kadar sağlıklıdır biraz da bundan bahsedecek olursak eğer bu tedavi yöntemi diğer tedavilere göre gerçekten çok daha uzun ömürlüdür. Ayrıca tabi ki tedavini sağlıklı olma durumu ise bunu uygulayacak hekimin bu konuda ki bilgi ve tecrübelerine bağlıdır.  Bu yöntem ağız da kaç adet implant yapımına bağlı olmakla beraber genel de 2 ay içerisin de sonuçlanmaktadır.
 

Bu tedavi yönteminden ve sürecinden bahsettikten sonra ise tedavini hangi durumlar da uygulanamayacağına birlikte bakalım isterseniz. Öncelikle implant uygulaması eksik her diş için uygulanmasına gerek yoktur. Eğer dişler aynı bölge de ise bir implant kökü 2 dişi birden taşıyabilmektedir.  Şunu belirtmek isteriz ki bu tedavi yöntemi diğer rahatsızlıklar da olduğu gibi bazı önemli risk faktörleri taşıyan rahatsızlıklar var ise hiçbir diş hekimi bunu uygulamak istemez.  Bu rahatsızlıklar ise kalp rahatsızlığı, kan pıhtılaşma sorunları, romatizmal hastalıklar, aşırı düşkün olmak ve benzeri durumlar. Şeker hastalığı ve ayrıca çenedeki kemik yapısının uygun olmaması gibi durumlar da kesin olarak uygulanmaz.