ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

İMPLANT TEDAVİSİ SONUCU OLUŞABİLECEK KOMPLİKASYONLAR

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş tedavisi yöntemlerinin son yıllarda iyice değişkenlik göstermesi, yeni diş tedavisi metotlarının oluşmasına zemin hazırlamıştır. İmplant tedavisi de bu yöntemlerden biridir. Birçok insanın yapmayı tercih ettiği implant uygulaması sonrasında oluşabilecek bazı komplikasyonlar da yok değildir. İmplant ve sonrasında oluşabilecek sorunlarla ilgili detayları sizin için paylaşıyoruz.
 

İmplant Nedir?

İmplant, kaybedilen dişlerin yerine yenisinin yerleştirilmesi işlemidir. Bu uygulamada kaybettiğiniz ve eksik olan dişlerin yerine, çene kemiğine titanyum vidalar yerleştirilmektedir. Bu titanyum vidalar diş kökü görevi görürken, üzerine uygun malzemeden bir diş yerleştirilir. Kısacası implant, eksilen dişlerinizin yerini doldurmak için kullanılan bir diş tedavisi tekniğidir.
 

İmplant Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

İmplant uygulamaları çok başarılı sonuçlar verse de bu uygulamalar sonrasında görülebilecek bir takım komplikasyonlar bulunmaktadır. Bunlar arasında kızarıklık, ağrı, şişlik, morarma ve sızı gibi durumlar yer almaktadır. Bazı durumlarda da implant uygulaması sonrasında iltihaplanma ve implantın düşmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu tür durumlarda doktor hatası yoksa, hastanın diş doktorunun önerilerini dikkate almaması ve hijyen sorunundan kaynaklı sorunların olması ihtimal dahilindedir. Doktor hatasından kaynaklanan ciddi derecede komplikasyonlar da oluşabilir. Ciddi sorunlar arasında sinüs iltihaplanması, sinir yırtılması, dudaklarda kalıcı hissizlik, yanlış uygulama sonucu implant yanındaki dişlerin kaybedilmesi, dikey ve yatay kemik kayıpları, yumuşak doku kayıpları ve daha birçok ciddi sorun da implantın yanlış uygulanmasından kaynaklı olarak karşınıza çıkabilir.
 

Nasıl Önlenir?

Basit ve olası komplikasyonlar arasında olan ağrı, şişlik, sızı, kızarıklık, morarma gibi durumların önüne geçebilmek için soğuk kompres, ağız gargarası, antibiyotik tedavisi ve benzeri yöntemler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde implant sonrasında oluşması normal olan komplikasyonlar kısa sürede giderilir. Doktor hatasından kaynaklanan, hijyen eksikliğinden kaynaklanan ve implantın yerleştirilme şeklindeki yanlışlıktan kaynaklanan sorunlar ise daha ciddi boyuttadır ve tedavileri de ona göre daha ciddi boyutlardadır. Cerrahi müdahale gerektiren komplikasyonların oluşmaması için doktor tavsiyelerine kulak vermeli ve doktorunuzu çok iyi seçmelisiniz.
 

Tedavi Süreci

İmplant sonrası oluşan komplikasyonların tedavi süresi, komplikasyonun ne olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Olağan komplikasyonlarda ve basit sorunlarda birkaç günlük tedaviler kişinin eski hayatına dönebilmesi için yeterlidir.