ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

ÜST ÇENEDE YANLIŞ UYGULANAN KANAL TEDAVİSİ SONUCU OLUŞAN MAKSİLLER SİNÜS KOPMLİKASYONLARI

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Birçok diş tedavisi uygulamasın da uygulamalar başarılı geçerken bazıların da ise bu uygulamalar başarısız sonuçlanabilir. Başarısız sonuçlanmasın da belki diş hekimlerinden kaynaklansa da asıl olarak belirtmek isteriz ki bu başarısızlıkların temel nedeni hastalardan kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni ise hastaların muayeneden çıkar çıkmaz sanki tamamen iyileşmiş gibi davranmasıdır. Bir diğer neden ise üst çene kısmıdır. Çoğunlukla şunu belirtmek isteriz ki üst çene de uygulanacak tedaviler gerçekten hem hastalar hem de hekimler zorlu bir muayene süresi olmaktadır. Özellikle üst çene de uygulanan kanla tedavileri gerçekten zorlu bir süreç olmuştur. İşte bu nedenle üst çenede yanlış uygulanan kanal tedavisi sonucu oluşan maksiller sinüs komplikasyonları hastalar ve hekimler için çok zor bir süreç olmuştur.

 

Üst çenede yanlış uygulanan kanal tedavisi sonucu oluşan maksiller sinüs komplikasyonları nelerdir diye soracak olursanız eğer bu sorunuza bu yazımız da cevap vereceğiz. Şunu belirtmek isteriz ki büyük azı ve küçük azı dişlerine çok yakın bulunan sinüsler hekimler açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple hekimler üst çene de büyük azı ve küçük azı dişlerin de uygulayacakları kanal tedavilerin de çok dikkatli ve hassas davranırlar. Bu MAKSİLLER sinüs enfeksiyonları Sinüs enfeksiyonları içerisin de en sık rastlana ve en çok görülen enfeksiyon patolojik durumudur. Üst solunum yollarına çok yakın olan MAKSİLLER sinüs boşlukları doğum esnasında itibaren sıvı ile dolar ve sekiz yaş civarın da üst çeneye yakın bir seviyeye doğru iner.
 

Bu sebeple üst çene yapısın da diş tedavisi uygularken çok dikkatli davranılır. Üst çenede yanlış uygulanan kanal tedavisi sonucu oluşan maksiller sinüs komplikasyonları ise şu şekilde sıralanmaktadır. Üst solunum yolların da oluşan enfeksiyonlar ve ayrıca odontojenik hastalıklar. Ayrıca bunların yanı sıra tütün kullanımı veya hava kirliliği nedeni ile oluşan silia aktivitesinin azalması da bunların içerisin de bulunur. Alerjik nedenler ve spesifik enfeksiyon hastalıkları tempolu yüzmeler ve kafa üzeri suya dalışlar da kesin olarak sizi engelleyecektir. Bu gibi sonuçlar doğuracak olan bu rahatsızlıktan korunmak için üst çene tedavilerin de kesinlikle acele etmemeli ve hekiminize güvenmelisiniz.