ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Gülüşünüzün güzelliği ve estetik görünümlü bir ağız yapısına sahip olmak gibi söylemler son dönemlerle sıklıkla tekrarlanan ve günlük hayatta kulağımıza gelen söylemlerdir. Bu anlamda diş hekimliğine de yalnızca sağlık açısından değil, estetik görünümlü bir ağız yapısına sahip olabilmek için de başvurulmaktadır. Bu amaçla diş hekimliğine başvuranların artışı bizi de bu alanı biraz daha tanıtabilmek açısından araştırmaya itti. Hadi gelin estetik diş hekimliği hakkında neler bilmeliyiz biraz daha yakından bakalım.

 

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Estetik diş hekimliği olarak ifade edilen şey, dişlerinizde ve ağız bölgenizde sağlıklı ve estetik bir görünüm kazanmak için yapılan düzelmelerin, yani estetik operasyonların isimlendirilmesidir. Özellikle kişilerin ağız ve çene bölgelerinde memnun olmadıkları bir yapının düzenlenmesi ya da dişlerdeki çarpıklığın nedeninin telle düzenlenemeyecek derece olması gibi durumlarda, estetik diş hekimliğine başvurulmaktadır. Burada yapılan müdahaleler, diş hekimleri tarafından “estetik gülüş tasarımı” olarak da ifade edilebilmektedir.

 

En Çok Hangi Durumlarda Başvurulur?

Çenede Anatomik Bozukluklar

En çok karşılaşılan problemlerden biri olan çenedeki anatomik bozukluklar,diş hekimleri tarafından estetik çene cerrahisi ameliyatı ile sorun olmaktan çıkmaktadır. Zorlu ve uzun bir süreçte yapılan bu tedavi sonunda anatomik bozuklukların tamamen giderilmesi mümkündür.

 

Diş çürüklüğü ya da kırılması:

Estetik açıdan son derece kötü bir görüntüye neden olan diş çürüklerinin ve dişteki kırılmaların tedavisi de yine estettik diş hekimliği konuları arasında sayılabilmektedir. Burada da yapılan müdahalelerle kalıcı çözümler elde edilebilmektedir.

 

Diş beyazlatma

Dişlerde sararma pek çok kişinin ortak problemidir. Bu sararmalara çay, kahve gibi içecek alışkanlıklarının yanı sıra sigara kullanımı da neden olabilmektedir. Estetik bir gülüşe kavuşmak isteyenler çoğunlukla diş beyazlatma yöntemleri için diş hekimlerine başvurabilmektedir. Ancak bu yöntemler diğerine nazaran kalıcılık açısından biraz daha zayıftır. Çünkü alışkanlıklarınızda değişime gitmediğiniz sürece, dişlerde sararma problemi tekrar edebilmektedir.

 

Dişlerdeki aralıkların kapatılması

Dişlerde aralık problemi de yine yaygın estetik diş sorunları arasında yer almaktadır. Diş hekimleri tarafından hem telle yapılabilecek uzun süreçli ve kalıcı uygulamalar yapılmakta, hem de porselen lamina gibi yöntemlerle dişlerin arası kapatılabilmektedir.

Görüldüğü gibi estetik ve sağlıklı gülüşlere kavuşmak estetik diş hekimliği ile bir hayal olmaktan çıkıyor. Kimi kolay olan, kimi ise süreye tabi olan bu işlemlerin bazıları kalıcı sonuçlar doğururken; bazılarında uygulamaların tekrarlanması gerekebilmektedir.