ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

İMPLANT CERRAHİSİNDE SİSTEMİK HASTALARIN ÖNEMİ

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Sistemik yani otoimmun hastalıklar, bağışıklık sisteminin çalışma düzenini bozarak, vücudun tüm yaşamsal sistemlerini etkileyen hastalıklardır. Sindirim, dolaşım, boşaltım, solunum, sinir, lenf, üreme ve iskelet sistemi ancak düzgün çalışmaları halinde birbiriyle uyum içinde çalışan sistemlerdir. Ancak otoimmun bazı rahatsızlıklar, bu sistemlerin çalışmasını aksatabilir. Ağız bölgesi ve dişler ise, solunum ve sindirim sistemlerinin ilk basamağıdır. Burada meydana gelen bir müdahale tüm vücudu etkiler, aynı zamanda sistemik bir rahatsızlık da ağız yapısını ve iyileşme sürecini etkileyebilir. Dolayısıyla, diş tedavileri arasında sistemik hastalığı bulunan hastalara implant yapılabilir mi sorusu, bu tip hastalıkları olan kişiler açısından cevabı en çok merak edilen sorulardan birisidir.

Diyabet, tansiyon, tiroit, kanser, organ nakilleri, HIV, kalp hastalıkları, astım ve alerji, ateşli romatizması olan hastalar, hepatit ve diyaliz hastaları, implant tedavilerinde sadece ayrı bir özen gösterilmesi gereken hastalardır. Bu konularda diş hekiminizi bilgilendirmeniz halinde, implant uygulanmasında hiç bir sakınca olmadığı gibi diğer diş tedavileri de rahatlıkla uygulanabilir.

İmplant, herhangi bir sebeple kaybedilen dişin yerine, çene kemiği içine yerleştirilen yapay bir diş kökü ile hem fonksiyonunu geri kazandırmak, hem de ağız görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan bir diş tedavisidir. Çene kemiği içine yerleştirilen diş kökü, vücudun red etmeyeceği malzemelerle yapılmaktadır ve titanyum ile kaplıdır, dolayısıyla alerjen değildir ve MR çekiminde hiç bir sorun yaratmaz. Kaplama, köprü veya damak protezlerine göre ağız içinde çok daha başarılı sonuçlar veren bir tedavidir. Eğer implantınız, sinüs kaldırması veya kemik eklenmesi gibi ileri cerrahi teknikler gerektirmeden yerleştirildiyse, üst çenede 3-4 ay, alt çenede ise 2-3 ay sonra tamamen çene kemiğiniz ile kaynamış hale gelecektir. Bu aşamadan sonra dişiniz yerine yerleştirilebilir. Kuron köprü tedavisi öncesinde de implant uygulanabilir.

İmplant tedavisi sayesinde eksik dişiniz, yanlarında bulunan dişlere herhangi bir işlem yapılmadan tamamlanır. Porselen köprü ile tamamlanan dişlerde, eksik dişin 10 yılda bir değişmesi gerekir. İmplant tedavisi ise bir kez yapılır ve doğru bakım yapıldığında, kendi dişiniz kadar sağlamdır.