ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ HEKİMLİĞİNDE LAMİNA KRONLARIN YAPIMI

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş hekimliğinde estetik amacıyla veya tedavi amacıyla lamina kronlar kullanılmaktadır. Bu amaçla uygulanan bu tedavi sonrasında kişiler estetik bir gülüşe ve pırıl pırıl dişlere sahip olurlar.
 

Lamina kron yaptırmak isteyen kişiler, özellikle ön dişlerinde kirlilikten dolayı, bazı tedavi işlemlerinden dolayı, beyazlatma sonrası işlemin yeterli olmadığı kişilerdir. Bu gibi sorunlar nedeniyle dişlerinde oluşan kötü renklenmeyi ortadan kaldırmak amacıyla en sık olarak uygulanmaktadır. Bu nedenlerin yanında bir de dişlerde meydana gelen kırılmalar veya gülüş estetiğini bozan dişlerde bulunan eğrilikler de diş hekimliğine başvurma nedenleri arasında. Diş hekimliğinde uygulanan lamina kron sayesinde tüm bu sorunlar ortadan kalkabilir. İşlem süresi ise çok uzun değildir, toplamda 7-10 gün içerisinde tüm tedavi tamamlanmaktadır. Tedaviye başladığınız ilk seansta dişler muayene edilir ve işlem için uygun olup olmadığına bakılır, bir sonraki randevuda dişler 0,3-0,7 mm civarında inceltilir ve ölçü alınır. Son randevu da ise laminalar dişler üzerine kuvvetli bir yapıştırıcı yardımı ile yapıştırılır. Bu yapıştırıcı çok güçlü olduğu için laminaların düşme ihtimali biraz düşüktür. Ancak gece uykuda dişlerinizi sıkma, kalem ısırma, tırnak yeme gibi alışkanlıklarınız varsa bu alışkanlıklarınızı bırakmanız tavsiye edilir. Aksi taktirde yapılan uygulama sonrası laminalar hasar görecektir ve o estetik gülüşe zarar gelebilecektir. Bu nedenle bu tip sert cisimleri ısırma alışkanlığı olan kişilerin bu alışkanlıklarından vazgeçilmesi önerilmektedir.
 

Diş hekimliği uygulamaları arasında yer alan lamina kronlar özellikle orta ve üst kesim kişilere estetik kaygı içermesinden dolayı daha sıklıkla uygulanmaktadır ancak günümüzde de uygulama potansiyeli yaygınlaştığı için daha makul fiyatlara sizler de estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz. İşlem sonrasında uygulanan laminaların yüzeyi çok pürüzsüz olduğu için içilen kahve, çay ve sigara gibi alışkanlıklar nedeniyle renk değişimi olması oldukça az rastlanan bir durumdur. Ancak yine de sağlığınız açısından özellikle sigarayı tüketmemeniz ve diğer içecek türlerini az tüketmeniz önerilmektedir. Eğer sizin de dişleriniz ile ilgili estetik kaygı duyuyorsanız, dişlerinizdeki renk değişimleri sizi rahatsız ediyorsa hemen bir diş hekimine başvurmanız ve gerekli işlemler hakkında bilgi almanızı öneririz.