ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99

HAMİLELİKTE İMPLANT CERRAHİSİ UYGUN MUDUR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Herkes gibi sizin de kafanıza takılan sorularınız mutlaka vardır. En çok tam sağlığını yakından ilgilendiren yada sağlığınızı birebir etkileyen konularda daha fazla bilgi sahibi olup dikkat etmek gerekir. Özelliklede hamile bayanlar için bu konuda daha da fazla özen istemektedir. Her türlü tedavi ve cerrahi yöntemlerinin hamileler için uygun olup olmadığı büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden implant diş tedavisinin ne şartlarda kimlere yapılabileceği konusunda çok fazla merak edilen bir konudur. İmplant diş tedavisi uzun ömürlü ve ergonomik,  rahat bir kullanım imkanı sunduğu için hem doktorlar hem de hastalara tarafından sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Tabii kişinin kendi dişlerine en yakın görünüm ve kullanım sağlamasının da bunu büyük ölçüde etkilemektedir. Hamileler için implant cerrahisi uygun mu?  Sorusu sıklıkla sorulan bir soruysa bunu cevaplamak gerekir değil mi?

Evet hamileler için implant cerrahisi uygun mu? Sorunuzu cevaplayalım. Hamilelikte ilaç kullanımı bebeğinize olumsuz etki yapabilir. Bu yüzden  implant cerrahisi hamile bayanlarda yapılmamalıdır ve yapılmamaktadır. Cerrahi bir işlem olduğu için anestezi uygulamasıyla ilaç verilmesi gerekmektedir ve bünyesinde bunu kaldıramayabilir. Bebek ve anne sağlığını için uygun değildir. Tabi implant cerrahisi sonrasında kullanılabilecek ilaçlardan olmaktadır. Aynı zaman da çene filmi çekilmesi gerekir ki bu da radyasyona maruz kalmak anlamına gelmektedir. Bu yüzden  de hamilelerin implant tedavisi hamilelik bitiminden sonra yapılması gerekir. Bayanların bu konuda çok dikkatli olması gerekir. Doktorlarımız da bu konuda zaten  oldukça hassas davranmaktadır. Hamileliğiniz sırasında hassaslaşan bir bünyeye sahip olursunuz ve korumasız durumda olan ve gelişmekte olan bebeğin korunması oldukça önemlidir ve sizler gibi bizimde tek amacımız anne ve bebeğin bu dönemi en sağlıklı şekilde atlatmasını sağlamaktadır.

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için ilaç kullanımından uzak durmanız gerekmektedir. Yine de kullanılması gerektiğinde mutlaka buna doktorunuz karar vermelidir. Diş tedavisi için de bu yine gereklidir. Hamileler için implant cerrahisi uygun mu? Denildiğinde sizin vereceğiniz cevap artık belli değil mi?  Hamilelikte döneminde implant cerrahisi kesinlikle uygun değildir.