ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ TAŞLARININ OLUŞUM NEDENİ VE YAPMIŞ OLDUĞU ZARARLAR

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Tüm ağız, diş ve diş eti yapısını olumsuz bir şekilde etkileyen diş taşları, tükürüklerin birikmesi ile oluşan bir hastalıktır. Tükürük içerisinde bulunan kalsiyum ve fosfat zamanla dişler üzerinde birikerek diş taşlarının oluşmasına neden olurlar. Bu tabakalar zamanlada sertleşir ve diş taşını oluştururlar. Tıbbi bir açıdan bakmak gerektiğinde ise, diş taşları bakteri plağı olarak ele alınmaktadır. Tükürük içerisinde bulunan kalsiyum ve fosfatın yanısıra bir de bakteri ve virüslerin hızla yayıoma göstermesi sonucunda hiç kuşkusuz bakteri plağı yani diş taşları oluşmaya devam eder. Özellikle de tükürük bezlerinin sayıca fazla olduğu bölgelerde yani genellikle alt çene bölgelerinde diş taşı oluşum daha fazla ve sık görülmektedir. Çoğu zaman bu diş taşlarından kurtulmak için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak dahi yetersiz kalabilmektedir.


DİŞ TAŞLARININ NEDENLERİ

En büyük nedeni tükürük ve tükürük bezleri olarak bilinse de elbette yan etkileri de oldukça fazladır. Diş taşlarının oluşumunda yani bir diğer adıyla bakteri plağının oluşumunda sık sık temizlik yapmamak da vardır. Dişlerinizi günde en az iki kez ve iki dakika boyunca fırçalamadığınız takdirde, tükürük içerisinde yer alan fosfat ve kalsiyum daha çok ve sık bir biçimde dişler üzerine yerleşecektir. O halde günde en az iki kez ve iki dakika boyunca dişler düzenli olarak temizlenmelidir.


DİŞ TAŞLARI NASIL ÖNLENİR?

Diş taşları eğer henüz oluşmaya başlamadıysa mutlaka düzneli olarak fırçalama ile oluşmasının önüne geçilebilir. Düzenli olarak fırçalanan, diş ipi kullanılan, sık sık çalkalanan ve ağız bakım suyu kullanılan diş ve ağızlarda bakteriler daha az barınarak, tükürük bezleri de daha düzenli çalışarak diş taşlarının oluşumunun önüne geçebilir. Ancak ileri seviyede bir diş taşı probleminiz varsa, bu kesinlikle bir hekim gözetimi altında makine ve oksijenli su gibi özel sular ile temizlenmelidir.


DİŞ TAŞLARI TEDAVİ SÜRECİ

Diş taşı yani bir diğer adıyla bakteri plağı, çok ciddi bir problem olmamakla beraber tedavi süreci yalnızca bir kaç dakikadır. Tabi ki bu durum dişler üzerindeki tabakanın kalma süresine ve kalınlığına göre farklılık arz edebilir.